861/​176

Russisk saltkar af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i form af fugle, blomster og bladværk. Værkmester Feodor Rückert, guardein Ivan Sergeievich Lebedkin i Moskva 1896–1908, lødighed 88. Efterstemplet efter 1917. Vægt ca. 84. H. 3,5. Diam. 7.

Feodor Rückert (1840–1917) var værkmester hos Fabergé i Moskva fra 1887.

Russisk, møbler, varia, tæpper, 25. november 2015

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag