Maurice Estève (f. Culan, Cher 1904, d. sst. 2001)
“Messidor”, 1981. Sign. Estève, 20/75. Litografi i farver efter en akvarel. Udgivet af Editions Sonet, Stockholm. Trykt hos Mourlot, Paris. Bladstørrelse 71×54.
Litteratur: Prudhomme-Estève & Moestrup, gengivet s. 135.
Original stand. Intet at bemærke. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 30. maj 2017