2006/484
Fransk konsolur af sort marmor og patineret bronze, ved urhus memento mori i form af siddende kvinde med fugl, urskive med romertal. Sign. E. Detrée á Reims. Urværk stemplet Parret à Paris. Bronze sign. C. Moreau. 19. årh. H. 38.
Afslag på marmor. Pendul medfølger ikke. Defekt pendulholder. Optræksnøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 3. februar 2020
Vurdering
Hammerslag