2204/​166

Robert Pollard (efter N. Pocock) (f. Newcastle-on-Tyne 1755, d. London 1838)

”Destruction of the Whole Danish Line of Defense”. Akvatinte monteret på papir. Trykbetegnet. Bladstørrelse 47×61.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 360, 1977 nr. 374 samt auktion 521, 1989 nr. 483. Stand

Papiret er gulnet. Misfarvninger. Kantskader samt lille hul. Beskåret. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag