912/​170

Jørgen Sonne (f. Birkerød 1801, d. København 1890)

Dansk kystparti med en optrukken båd. Fire mænd er i færd med at tilse den. Usigneret. Olie på papir på malepap. 20×37.

På blændrammen oplyses det, at maleriet skulle forestille “En Baad der er trukket op af Tiberen. Ca. 1835”. Ved nærmere betragtning er det vist mere sandsynligt, at det er et dansk kystparti med en almindelig dansk jagt med fladt agter sejl og bøgetræsbeklædte skrænter i baggrunden.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK