1513/1733
Kinesisk cloisonné bordur af messing, i siderne bemalede emaljepaneler, prydet med ovale kvindeportrætter og blomster, urskive med romer- og arabertal. 20. årh.s begyndelse. H. 21,5.
Hårrevne på sidepanel. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 26. marts 2015
Vurdering
Hammerslag