865/​735

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

Uden titel, 1943. Sign. Jorn samt på bagsiden. Olie på masonit. 47×27 cm

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 297, gengivet side 350. Udstillet: “Asger Jorn- Robert Jacobsen”, Aarhus Universitet, 1961, cat. no. 14. Proveniens: Kunstnerens søster, Gudrun Plett, Silkeborg, (the sister of the artist).

Moderne malerier & skulpturer, 7. juni 2016

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK