1506/859
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Kaffeservice af sterlingsølv, bestående af kaffekande, sukkerskål, flødekande og sættebakke, hank og lågknopper af ebonit. Udført og stemplet hos F. Hingelberg, anno 1943. Vægt ca. 1698 gr. Kaffekande H. 21. (4)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Graveret med CPR-nr.
Moderne kunst og design, 3. februar 2015
Vurdering
Hammerslag