903/​287

Evelyn Heepe (f. 1881, d. 1955, English reciter)

Unik stambog hidrørende fra Evelyn Heepe indeholdende mere end 100 forskellige orig. bidrag i form af fragmenter, udklip, autografer, signaturer, signerede breve, originale tegninger, håndskrevne digte og små nodestykker fra bl.a. Virginia Woolf, Vita Nicolson, Charles G.D. Roberts, Gonnosuke Komai, Rabindranath Tagore, Guðmundur Kamban, Selma Lagerlöf, Anna and Michael Ancher, Harald Bohr og adskillige danske forfattere og kultupersonligheder inkl. Georg Brandes og Johs. V. Jensen. 1917–1954. 4to. 22.5×17.5. Vedlagt to håndskrevne breve fra Heepe samt en orig. akvarel af Louis Oppenheim. 18.5×12. Indb. i samt silkeindbinding, med tydelige brugsspor. Med Heepes signatur på første blad. Liste med bidragsydere vedlagt.

Den unikke samling er et vigtigt vidnesbyrd om Evelyn Heepes kæmpestore litterære omgangskreds og hendes betydning som litterær ambassadør for dansk og skandinavisk litteratur - og vice versa. De forskellige bidrag fra store forfattere giver et spændende indblik i hendes usædvanlige liv. Én af de mange berømtheder, Heepe mødte på sin vej var den indiske forfatter, komponist og filosof Rabindranath Tagore. Han tilbragte iøvrigt tre kaotiske og begejstrede dage i København i maj 1921. Dengang var han verdens måske mest læste samtidsforfatter. Den første ikkevestlige Nobelpristager i 1913, den eneste, der har skrevet hele to landes nationalsang (Indien og Bangladesh).

“Miss Heepe is known in literary circles all over the world as an eminent reciter, and through her English recitals from the works of Danish authors, she has also recently made a valuable contribution to the knowledge of Danish culture abroad […]”. Heltberg (red.) Modern Danish authors. Kbh 1946. s. 5.

Antikker, møbler, kunsthåndværk, tæpper og bøger, 22. september 2021

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK