1532/222
Engslsk standur i senere kasse af grønmalet træ dekoreret med kineserier i guld, skive af messing, værk med minut- og datoviser. Sign. William Kipling. 18. årh.s midte. H. 255. B. 51. D. 26.
Brugsslitage. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Lodder, pendul samt optræksnøgle medfølger. Kasse og urværk ikke samhørende.
Ældre malerier og møbler, 3. august 2015
Vurdering
Hammerslag
23 bud