2041/46
Adriaen van der Werff efter, 19. årh.
Abraham sender Hagar væk. Usigneret. Olie på lærred. 125,5×76,5.
Proveniens: Hertugen af Hannovers samling, Marienburg Slot.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer samt afskalninger. Lærredet er sammensat på midten.
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag