876/​1540

Marcel Breuer (f. 1902, d. 1981)

Usædvanligt sæt på seks “Isokon” stabelstole med formbøjet sæde og ryg af lamineret birk, stel finéret med valnøddetræ. Formgivet 1935. Udført 1937–1939 hos Isokon Furniture Company, London. (6)

Proveniens: Erhvervet slut 1930'erne af privat samler, Storbritannien.

I 1937 tegnede Marcel Breuer og F.R.S. Yorke en tilbygning til Isokon bygningens stueetage, i form af en restaurant og bar med et tilhørende udendørs terrasseareal. ”Isobar” blev et samlingssted for både lokale og udenlandske intellektuelle og kunstnere i nord London, og stedet var selvsagt indrettet med Isokons møbler af formbøjet krydsfinér, og denne stolemodel er én af tre forskellige stabelbare stole, som angiveligt blev brugt i ”Isobar”. Den Britiske modernisme er afspejlet i stolenes fremstilling i formbøjet træ, og materialet opfylder her også Jack Pritchards ønske om at fusionere komfort med æstetik.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

170.000 DKK