Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Etude No. 8”. Sign. monogram samt sign. på bagsiden P. Hornung, juli 1959. Tempera, pastel, retoucherfernis og voks på lærred. 37 × 43.
Proveniens: Galleri Weinberger, København.
Malerier, skulpturer og grafik, 8. december 2021