2121/264
Fin norsk kniv af udskåret hvalrostand, greb med skægget mand og ca. 9,2 cm. langt blankt enægget blad i benskede med to sølvbeslag. Det øverste mærket HR samt 18 1/2 L. (1)
Fra før 1892. Proveniens: Forhenværende Museumsinspektør ved Kongernes Samling, etnolog og kunsthistoriker Gerda Petri (f. 1934 - d. 2020).
Det yderste af odden mangler og skedebeslagene er løst.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
26 bud