2124/244
Tre skrin af træ med metal monteringer, et med rumdeling og afvalmet låg, de andre med udskæringer og feltindelinger. Indien, tidlig 20. årh. L. 30–36 cm. H. ca. 13–19 cm. (3)
Proveniens: Erik Brandt.
Nøgler medfølger ej. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og afslag. Den ene med reparationer og hul. Nogle steder udskiftede skruer.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
Vurdering
Hammerslag