2124/​244

Tre skrin af træ med metal monteringer, et med rumdeling og afvalmet låg, de andre med udskæringer og feltindelinger. Indien, tidlig 20. årh. L. 30–36 cm. H. ca. 13–19 cm. (3)

Proveniens: Erik Brandt.

Nøgler medfølger ej. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og afslag. Den ene med reparationer og hul. Nogle steder udskiftede skruer.

Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

750 DKK

750 DKK