2444/​51

Dansk Louis XVI chokoladekande af sølv, cylinderformet, graveret med våbenskjold for baron Juel-Brockdorff, hættelåg med lille hul dækket af skydehængsel, stjerthank af drejet træ. Bund punslet med vægtangivelse Wog 53 lod 2 qt 2 Ort. Stemplet med mestermærke JG 84 samt med to bymærker i form af træ og kronet N. Mester Johan Michael Geelmand, Nakskov ca. 1784. Vægt i alt 805 g. H. 20 cm. L. 24 cm.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

I Lyngby
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?