Russisk revolutionstallerken af porcelæn, fane dekoreret med grøn bort og blomster i farver på hvid grund. Mrk. i underglasur grøn kyrillisk H II 1907 for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917) samt i underglasur blå med hammer, segl og tandhjul 1922 N 228/26 samt russisk tekst: “efter tegning af Vilde”. Diam. 23.
Proveniens: Erhvervet af sælgerne i slutningen af 1980'erne i Rusland, hvor de var udstationeret som diplomater.
Minimal aldersslitage, bl. a. mindre slidt dekoration.
Russisk tema, 5. december 2019