2048/​1106

Bent Knudsen (f. Fredericia 1924, d. Kolding 1997)

Skulpturel armring af 18 kt. guld prydet med poleret lapis lazuli. Indvendig diam. ca. 5,4 cm. Vægt ca. 45 g.

Proveniens: Tidligere i Anni og Bent Knudsens private eje.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

Smykker og Fashion, 25. november 2020

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

16.500 DKK

16.500 DKK
16.000 DKK