2131/​556

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 11”. Armstol med kopstykke af ask, stel af stål, betrukket i sæde med sort skind. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 1987.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skind med senere sort farve.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag