2131/​961

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“GE 259”. Daybed med stel af teak. Ryglæn samt sæde betrukket med rødt uld. Formgivetet 1954. Udført hos Getama, Gedsted. H. inkl. ryglæn 76. D. 86. L. 196.

Alders og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ender med nogle finerafslag på nedre kant. Betræk med pletter og smuds.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.900 DKK

11 bud

(Autobud) 2.900 DKK
2.800 DKK
(Autobud) 2.700 DKK
2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.500 DKK