2131/961
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 259”. Daybed med stel af teak. Ryglæn samt sæde betrukket med rødt uld. Formgivetet 1954. Udført hos Getama, Gedsted. H. inkl. ryglæn 76. D. 86. L. 196.
Alders og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ender med nogle finerafslag på nedre kant. Betræk med pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
11 bud