1532/​1644

Kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus med stående kriger, skive af hvid emalje, base med plaketter af porcelæn dekoreret i farver, medfølgende glasklokke med base af sortmalet træ. 19. årh.s anden halvdel. H. 35. B. 26. D. 10.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK