891/​33

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

“En Pogeskole i Skagen”. 1881. Usigneret. Olie på lærred. 80×70.

Elisabeth Fabritius' fortegnelse over Michael Anchers malerier nr. 226.

Udstillet: Charlottenborg 1881 nr. 336 (tillægget).

Udstillet: Charlottenborg, “Mindeudstilling for Michael Ancher”, 1928 nr. 14.

Den Hirschsprungske Samling ejer en mindre (38,8×34,6) version af nærværende maleri, dette afbildet i Elisabeth Fabritius, "Michael Ancher og det moderne gennembrud 1880–1890 s. 61.

Proveniens: Jens Olsen (1876–1954) – dansk generalkonsul og fondsstifter. Benny M. Goldschmidt, Rosenvænget.

I begyndelsen af 1880erne malede Ancher flere folkelivskildringer heriblandt “Pogeskolen”. Et næsten kvadratisk maleri, der domineres af skolemester Anders Skriver i maleriets midte. Lyset falder fint ind i rummet fra højre. Maleren gengiver en helt almindelig skole på landet, her Skagen. En poge skriver på en tavle og nogle drenge morer sig bag lærerens ryg.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 26. november 2019

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag