Carl Frydensberg (f. København 1872, d. Svanninge 1944)
Udsigt over Napolibugten, i baggrunden Vesuv. Sign. C. F. Olie på lærred. 53,5×67,5.
Rest af udstillingsetiket på blændrammen, her betitlet “Paa Terassen paa Petuicusa? Ca...”
Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020