2008/​347 Carl Frydensberg: Udsigt over Napolibugten, i baggrunden Vesuv. Sign. C. F. Olie på lærred. 53,5×67,5.

Be­skriv­el­se

Udsigt over Napolibugten, i baggrunden Vesuv. Sign. C. F. Olie på lærred. 53,5×67,5.

Rest af udstillingsetiket på blændrammen, her betitlet “Paa Terassen paa Petuicusa? Ca...”

Lærred bør strammes op. Behov for rensning. Enkelte mindre afskalninger.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. februar 2020

Kunstner

Carl Frydensberg (f. København 1872, d. Svanninge 1944)

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
2.200 kr.
2.100 kr.
2.000 kr.