P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)
Parti ved Himmelbjerget. Usigneret. Dateret 12 Aug 1867. Olie på lærred. 39×60.
Udstillet: Skovgaard Museet, “P. C. Skovgaard-udstillingen”, 1967 nr. 125.
Mindre krakeleringer. Lærredet er dubleret. Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. januar 2024