2143/27
Dobbeltkapslet damelommeur af 14 kt. guld, hvid skive med romertal og små sekunder, skive og værk signeret Longines, støvkapsel af guld og ydre kapsler signeret. Ca. 1900. Vægt i alt 34 g. Kassediam. 33 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med minimale alders- og brugsspor. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud