1739/1503
En figur af forgyldt bronze i form af Vaishravana ridende en drage, foran sidder et desmerdyr og en samling konkylier. Antagelig Nepal, 20. årh. Vægt 1662 gr. H. 19 cm.
Rettelse 28/9: Sted og datering rettet.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker.
Varia, 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag