1739/​1503

En figur af forgyldt bronze i form af Vaishravana ridende en drage, foran sidder et desmerdyr og en samling konkylier. Antagelig Nepal, 20. årh. Vægt 1662 gr. H. 19 cm.

Rettelse 28/9: Sted og datering rettet.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre ridser og mærker.

Varia, 28. september 2017

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK