2118/​856

Tias Eckhoff (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)

“Cypres”. En samling bestik og serveringsdele af sterlingsølv bestående af 56 dele. Udført hos Georg Jensen, efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1620 g. (56)

12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 kaffeskeer, salatbestik, 2 pålægsgafler, 1 sukkerske, 1 saltske, serveringsske, sauceske.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 4. maj 2021

Kategori
Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Solgt

Hammerslag

10.000 DKK  

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
10.000 DKK