2118/856
Tias Eckhoff (f. Vestre Slidre 1926, d. 2016)
“Cypres”. En samling bestik og serveringsdele af sterlingsølv bestående af 56 dele. Udført hos Georg Jensen, efter 1945. Vægt ekskl. dele med stål ca. 1620 g. (56)
12 middagsknive, 12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 12 kaffeskeer, salatbestik, 2 pålægsgafler, 1 sukkerske, 1 saltske, serveringsske, sauceske.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 4. maj 2021
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|