2004/​190

Holger Lübbers (f. København 1850, d. sst. 1931)

Fire tegninger. Alle sign. Varierende teknikker og størrelser. (4).

Marine med sejlskib og robåd på et stille hav. Sign. monogram 24.11 1892. Pen og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 10,5×16.

Strandparti med mor og børn. Sign. H. Lübbers. Pen og vandfarve på papir monteret i passepartout. Lysmål 6,5×10.

Marine med sejlskibe på åbent hav. Sign. monogram. Bly og lavering på papir monteret i passepartout. Lysmål 8×12.

Strandparti med fiskere, der klargører båden. Sign. H. Lübbers 1925. Bly, pen og lavering på papir. Lysmål 11×16,5.

(4).

Proveniens: Kunstnerens eje og herefter nedarvet i familien.

Papiret er lidt gulnet på dem alle. En tegning med monteringsmærker ved hjørnerne. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK