1247/1636
Grønlandsk vandspand af flydetræ prydet med figurer af udskåret ben i form af mennesker og dyr. Østgrønland 20. årh. H. 21,5. Diam. 16,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Læderrem defekt. En figur er løs.
Varia, 22. november 2012
Vurdering
Hammerslag
55 bud