1818/​1683

Company School, Chinese artist, 19th century

Ten botanical studies of fruits in borders. Watercolour on Chinese paper. 24×33 cm and 33×24 cm. (10)

-Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.

Alle i passe partout, nogle med mærker.

Varia, 3. maj 2018

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag