Foto endnu ikke klar
879/​1811

Ilya Repin (f. Tschuguev, Kharkiv 1844, d. Kuokkala (Repino), Finland 1930)

Grigory Alexandrovich Pechorin aftenen før duellen med Grushnitski. Illustration til Mikhail Lermontovs roman “Vor Tids Helt”. Sign. Il. Repin 1882 (med kyrilliske bogstaver). Vandfarve på papir monteret på papir. Bladstørrelse 38×27.

Mikhail Yuryevich Lermontov (1814–1841) skrev “Vor Tids Helt” i 1839 til udgivelse i 1840.

Proveniens: Den danske ejers morfar, Aage Casper Caspersen (1883–1960'erne), der arbejdede som telegrafist for Store Nordiske Telegrafselskab før og efter den russiske revolution i 1917. Omkring 1918 flyttede han med sin hustru til Helsinfors, hvor han fortsat arbejde som telegrafist. Ifølge vedlagte brev, skrevet af Aage Casper Caspersen, erhvervede han her nærværende tegning gennem kunsthandler, Kaptajn Suutarinen i maj 1930. Ægteparret Caspersen vendte tilbage til Danmark i slutningen af 1930'erne, og her forærede de tegningen i 1943 til deres datter og svigersøn, Jasse og Hans Hendriksen. I deres efterslægt til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK