903/68
Christen Dalsgaard (f. Skive 1824, d. Sorø 1907)
Almueinteriør med ung pige, der læser et brev ved vinduet. Sign. C. Dalsgaard 1852. Olie på lærred. 78×61.
Udstillet: Antageligt Charlottenborg 1852 nr. 107 med titlen “En ung pige, der læser et brev”.
Malerier og tegninger, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag