1915/7008
Senufo hjelmmaske. Sortpatineret udskåret træ. Elfenbenskysten. L. 42 cm.
Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling. Ex. Ole Christensen Collection Copenhagen. Litt: Cf. Coldwater (1964) for lignende masker.
Tørresprække i nakken samt afslag.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag