1915/​7008

Senufo hjelmmaske. Sortpatineret udskåret træ. Elfenbenskysten. L. 42 cm.

Proveniens: Ex. Gammel dansk privatsamling. Ex. Ole Christensen Collection Copenhagen. Litt: Cf. Coldwater (1964) for lignende masker.

Tørresprække i nakken samt afslag.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag