716/1115
P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Luftstudie. Solnedgang over Skagens By”. Sign. S. K. 18. Juni 99. 33×43. Malt på træ.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 641.Proveniens: Arkitekt Einar Madvig.
Udsøgte malerier, 2. december 2002
Vurdering
Hammerslag