Christoph Draeger (f. Zürich 1965)
“Mount St. Helens” og “Hiroshima”, 1994 og 1995. Fra serien Voyages Apocalyptique. Sign. på bagsiden Christophe Draeger, Feb. 23, 2004, 1/2. C-print i farver. Lysmål 49×60. (2)
En anelse gulnet. Noget smuds samt mindre overfladeridser på indersiden af glasset. Bagside af Hiroshima foto med revne i glasset. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021