Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Uden titel, 1946/47. Sign. MB samt på udstillingsetiket. Olie på lærred. 39×69.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1946–013.
Original stand med små afsklaninger i hjørnerne samt enkelte krakeleringer.