1946/​295
Et par azteker hoveder af udskåret obsidian (?) samt et mindre hoved. Mexico, 20. årh. midte. H. inkl. stand 21–29 cm. (3)

Be­skriv­el­se

Et par azteker hoveder af udskåret obsidian (?), med hovedprydelser og øreringe af sølv og halvædelsten malakit, lapis lazuli, turkiser samt et mindre hoved. Monterede på stande. Mexico, 20. årh. midte. H. inkl. stand 21–29 cm. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Noget af monteringen løs.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Samlerobjekter

Vur­dering

3.000–4.000 kr.

Hammerslag

2.500 kr.

18 bud

2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.750 kr.
1.700 kr.
1.650 kr.
(Autobud) 1.600 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
1.500 kr.