Foto endnu ikke klar
891/​166

Kongeligt dansk rokoko kabinetskab

Dansk rokoko pragt kabinetskab af udskåret forgyldt træ og frugt træ, prydet med beslag af bronze og indlagt med messing, tin, ben og indfarvet frugttræ. Overdelens top udskåret med gennembrudte rocailler i to niveauer med beslag af forgyldt messing,s kabsdøren indlagt med central panel der skildre royal procession i arkitektoniske omgivelser, bag hvilken spejlinterior af rød skildpadde og spejle samt talrige små konsoller udskåret med muslinger og rocailler, det invendige loft af tin graveret med skyformationr og øje, bundpladen med haveinteriør med basiner set fra oven, hver side af overdelene monteret med bæregreb af gennembrudte blomster og bladværk, herunder skriveklap indlagt med havesceneri, figurer og fugle bag hvilken små skuffer og rum. Underdelen med gennembrudte forgyldte hjørneornamenter udskåret rocaille og blomsterknopper, de to skuffer med meget fint støbte og forgyldte greb, spinkle lige ben med sabots af forgyldt træ. Møblet er indlagt overalt med lister af ibenholt, blomsterhoveder, rocailler, kæmninger og gitterværk. Ca. 1750. H. 226. B. 95. D. 49.

Læs mere her

Rokoko kabinetskabt, af enestående kvalitet og fascinerende design, er ikke kun et eksempel på det kongelig danske hofs storhed, men også en intim kærlighedserklæring fra en dronning til sin afdøde mand. Kabinettet blev sandsynligvis fremstillet af den kongelige hofsnedker Dietrich Schäffer og bestilt af den danske enkedronning Sophie Magdalene omkring 1750. Det blev udført til Hirschholm slot, som på det tidspunkt blev betragtet som “Nordens Versailles” og bærer det fælles monogram for både Christian VI (1699–1746, konge 1730–1746) og hans dronning Sophie Magdalene af Brandenburg-Kulmbach (1700–1770).

Proveniens: En dansk privatsamling.

Tidligere nedarvet gennem generationer på Ravnholt gods, Ørbæk.

Litteratur: H. C. Rosted, Hirschholm: Et kongeslot og dets skæbne, København, G. E. C. Gads Forlag, 1963, s. 144–45.

Relateret literatur:

M. Bencard, Silver Furniture, Rosenborg, 1992.

“Dietricht Schaffer”, S. Hartmann, Weilbachs Kunstnerleksikon, København, 1994–2000, s. 377.

K. Voss, Arkitekten Nicolai Eigtved 1701–1754, København, 1971.

Lignende pragt kabinetskab af Dietrich Schäffer på Rosenborg slot, 1. sal, rum 12, nr. 1210.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Møbler, tæpper og varia, 27. november 2019

Vur­dering

4.000.000–6.000.000 DKK

Hammerslag