2117/50
Fransk kaminur af bronze, ved urhus dreng og pige, der plukker druer, soklen rigt prydet med Bacchus, frugter, aks og bladværk, hvidemaljeret urskive med romertal. 19. årh.s første halvdel. H. 46.
Urskive med revner og mindre afslag. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Ældre malerier, møbler og varia, 26. april 2021
Vurdering
Hammerslag