Just Holm (f. Randers 1815, d. Frederiksberg 1907)
Portræt af en ældre kvinde iført sort kjole og hvid blondekyse. Sign. J. Holm 1847. Olie på lærred. 66,5×55.
Retoucheringer. Nogle afskalninger og krakeleringer af forskellig grad. Behov for rensning. Lærredet er dubleret. Lærred bør strammes op.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. juni 2020