1510/1647
Større og mindre kinesiske vase af porcelæn, balusterformet, dekoreret i underglasur blå med mand der springer fra slange og mand med hest besøger personer. Mærket Kangxi. Kina 20. årh. H. 19 og 24 cm. (2)
den største vase med hul i glasuren. Tilføjet 2/3–2015: brændingsfejl i form af mørke incklusioner. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 5. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
22 bud