2009/232
Fransk lommeur med spindelgang i kasse af 18 kt. guld, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, signeret Breguet A PARIS, forgyldt værk med rød rubin, støvkapsel af forgyldt metal, mærket Breguet A PARIS. Ca. 1800. Vægt i alt 105 g. Kassediam. 51 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med afslag ved kantrand og nøgleoptræk, enkelte ridser. Kasse let bulet, muligvis reparationer. Nøgle medfølger.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud