2418/​236

Usigneret dobbeltløbet jernbeslået halvskæftet haglgevær omkring 1850 i luksusudførelse med belgiske piber i kasse. alle beslag er fint graveret, kolben med kindpude er netskåret og skåret med blomster, låsene er usignerede, de båndsmedede tip-off piberne er ca. 75,9 cm. lange i kaliber ca. 16,5 mm. mærket kronet AF for Auguste Francotte i Liege, ELG over stjerne samt 16,6. I kassen med messing hjørner og -indlægning foret med bordeaux fløjl en ikke tilhørende krudtflaske, to-delt ladestok, pistonnøgle, en olieflaske, en hulslåer, rensebørste samt en æske til fænghætter. (2)

Fire dele mangler i kassen.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK