C. M. Soya-Jensen (f. Odense 1860, d. København 1912)
“St. Annægade, Christianshavn”. Sign. Soya-J. Olie på lærred. På bagsiden en etiket med dronning Lovisas kronede dobbeltmonogram og Amalienborg inventarnr. “A 150” samt “Tilhører Hds. Maj. Enkedronningen”. 52×38.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 18. august 2014
31 bud