911/​213

Jean-François Niceron (f. 1613, d. 1646, French mathematician)

Med kobberstukket allegorisk titelblad af Daret, helsides kobberstukket portræt af Niceron af Michel Lasne, flere træsnitdiagrammer i tekst indbundet sidst i bogen, med 49 helsides kobberstukne illustrationer og 1 dobbeltsidet med talrige illustrationer af perspektivlære, i optiske illusioner og i trompe l'oeil. [8], 191, [6] 134 [1] + plancher. Indbundet i samt. helbind af kalv. Indbinding med brugsspor, slidte hjørner og slid på øverste og nederste del af bogryg.

DSB X, fra s. 103.

Proveniens: Valdemars Slot, Tåsinge.

Bøger fra Valdemars Slot, 30. november 2022

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK