2416/33
Kinesisk skål af porcelæn, dekoreret en grisaille og i emaljefarver på gul grund med drager, pæoner og chrysanthemer i dayazhai-manér. Guangxu (1875–1908) seglmærke og fra perioden. H. 10 cm Diam. 27 cm.
Forgyldt kant med nogen slitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag
22 bud