Henry Heerup (f. København 1907, d. sst. 1993)
“Høstvognen”. Sign. Heerup. Litografi i farver nr. 147/260. Motivmål 35,8×50. Bladmål 46,2×59,8. Uindrammet.
Litteratur: Moestrup: Det Grafiske Værk nr. 166.
Ark let gulnet, rester af montage bagside langs kanter.
Kunst, antikviteter & design, 4. marts 2021