1746/62
Carl Gotfred Würtzen (f. Næstved 1825, d. København 1880)
Lynglandskab med hulvej i kuperet terræn. Sign. C. Würtzen. Olie på lærred. 35×48,5.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 13. november 2017
Vurdering
Hammerslag