2014/240
En stor patineret buddhistisk purba af bronze til rituel brug, støbt med fire hoveder og indlagt med turkiser. Nepal, 20. årh. L. 45 cm.
flere hakker i metallet, metallet korroderet flere steder turkiser mangler
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag